X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

Fast & Furious 6 سریع و خشن 6

همچنان سریع ، همچنان خشن

نقد و بررسی فیلم 

سریع و خشن Fast & Furious 
 قسمت قبلی سریع و خشن/خشمگین/آتشین ، با اینکه یکی از محبوبترین آثار اکشن این دو سه ساله شد اما چندان مورد پسند من نبود . این بار برعکس پنج سریع Fast Five ، خیلی جزئیات و تریلرها رو پیگیری نکردم و اتفاقا از داستان و اکشن لذت بردم .

ضعف اصلی قسمت پنجم شخصیت هایی بود که در بستری کم و بیش ساده انگارانه قرار داشتن و هدف اصلیشون هم دزدی ، درعین حال فیلمنامه کریس مورگان تلاش بر جدی بودن و بزرگ نمایی داشت تا جایی که حتی میزان لذت بردن از سکانس های اکشن رو هم تحت تاثیر قرار داده بود . حالا با دیدن قسمت ششم ، می شه فیلمنامه پنج سریع رو به عنوان مقدمه ای دم دستی برای اضافه شدن کاراکترهای عضو گروه دامینیک تورِتو (وین دیزل) به حساب آورد چراکه تقریبا همه اون موارد ، در قسمت فعلی جاافتاده و سرجای خودش نشسته اگرچه هدف این قسمت هم ، بیشتر مقدمه ای برای قسمت هفتمه .

خوشبختانه در سریع و خشن 6 ، کاراکترهای گروه تورِتو ، ویژگی های خاص خودشون رو بهتر نمایان می کنن و نسبت به پنج سریع ، تاثیرگذاری بهتر و بیشتری در روند داستانی دارن و حتی کمدی های موجود در فیلم هم به خوبی در بطنش نشسته . نقب زدن به قسمت چهارم و برگشتن لِتی (میشل ویلیامز) از اون اتفاقاتیه که به خودی خود ، منطق چندانی پشتش نیست و یکی از اهداف مهمش هم ، پر کردن زمان فیلم و ایجاد روندی بهتر برای قسمت بعدیه اما با تمام این ها ، حضور لتی بد از کار درنیومده و حتی سکانس گفتگوی دام و لتی ، قابل قبول دراومده و مخاطبِ تشنه اکشن به راحتی در فضای درام این سکانس قرار می گیره اگرچه کلا دامینیک در این قسمت بیشتر وجه دراماتیک پیدا کرده و چندتایی هم جمله قصار ، تحویل اُوِن شاو (لوک ایوانز) و بقیه میده که در ارزش کلی فیلمنامه هم بی تاثیر نیست . با تمام این نکات مثبت ، یکی از مشکلاتی که فیلمنامه سریع و خشن به خاطر ادامه دار شدن باهاش مواجه شده ، ورود و خروج های متعدد کاراکترهای جدیده که صرفا در فیلمنامه هایی در این سطح قابل چشم پوشیه .

سریع و خشن 6 همچنان به لحاظ ایده پردازی و اجرای سکانس های اکشن اثر گیرا و جذابیه ، به طور مثال سکانس اکشن میانی یعنی تعقیب و گریز تو اتوبان و ورود تانک ، جداً یکی از بهترین سکانس های اکشن تو این چند وقت اخیره . سکانس تعقیب و گریز ابتدایی اون شاو و گروهش ، با اینکه در شب اتفاق افتاده اما نکته استادانش اینه که تمام جزئیات به خوبی نمایان هستن اما سکانس پایانی یعنی پایین کشوندن هواپیما اگرچه همچنان با هیجان همراهه ولی میزان تخیلش ، حتی برای فیلمی که در بخشی از اون ، دامینیک همچون سوپرمن در هوا پرواز می کنه بدون اینکه کوچکترین آسیبی ببینه ، بازهم کمی زیادیه و به عنوان مقایسه ، سکانس اکشن پایانی قسمت قبل بهتر بود .سریع و خشن 6 مثل پنج سریع ، همچنان حس و حال فیلم چهارم رو نداره اما تقریبا تمام اونچه که از یه اکشن هالیوودی با بازیگرهای محبوبش انتظارش هست رو برآورده می کنه و حالا باید منتظر فیلمی شد که کارگردان 4قسمت اخیر این مجموعه به خاطر شتاب زدگی تهیه کننند ها ، حاظر به کارگردانیش نشد و باید دید جیمز وانِ نام آشنا در ژانر فیلمهای تریلر و ترسناک ، در مجموعه سریع و خشن چه اثری برجای خواهد گذاشت ؛ به ویژه که حالا دشمن قوی با نام ایان شاو (جیسن استاتام) روی کار اومده تا فیلمی رقم بخوره که به لحاظ زمانی ، ماجراهای بعد از توکیو دریفت رو شامل می شه .